Brakuje nam kultury!

Kiedy ostatni raz byliście w kinie? A pamiętacie w ogóle swoją ostatnią wizytę na jakimś koncercie znanej gwiazdy muzycznej?

Jeszcze większej liczbie osób będzie pewnie trudno ustalić dokładną datę ostatniej wizyty w teatrze. W szczególności w tym ostatnim przypadku wskaźniki popularności w Polsce prezentują się naprawdę tragicznie. Jest ogromna grupa ludzi, która dosłownie nigdy nie była w teatrze. Z jakiego powodu w Polsce tak bardzo brakuje nam kultury? Tak jesteśmy wychowani? Wydarzeń kulturalnych jest za mało? A może po prostu nie mamy na to pieniędzy?

Prawda o dostępności kultury w Polsce leży gdzieś pomiędzy tymi trzema elementami, a więc dostępnością, ceną, a wychowaniem. W przypadku teatrów w bardzo niewielu domach zachęca się dzieci do uczestniczenia w spektaklach teatralnych. Nawet szkoły do tego nie zachęcają, a obecność kółek teatralnych w placówkach edukacyjnych to rzadkość. Jeśli chodzi o dostępność kultury w Polsce to z pewnością najgorzej jest z koncertami. Pomimo faktu, że staramy się gonić zachodnią Europę to jednak nadal największe gwiazdy muzyczne raczej omijają nasz kraj i pojawiają się tutaj dość rzadko.

Dostępność spektakli teatralnych jest ogromna w dużych miastach, ale w mniejszych jak i na wsiach ludzie muszą pokonywać wiele kilometrów i płacić duże pieniądze. Tak też rodzi się trzeci problem, a więc pieniądze. Od kilku lat ceny biletów na koncerty w Polsce naprawdę biją rekordy swojej wysokości. W przypadku kin gwoździem do trumny było podniesienie podatku VAT na kinowe bilety co spowodowało wzrost cen o parę złotych. Niby niewiele, ale wyobraźmy sobie ile pieniędzy musi zostawić w kinie przeciętnej wielkości rodzina, a więc rodzice i dwójka dzieci? Jeden wypad do kina to przeciętnie 150zł, a na takie wydatki duża część naszych rodzin nie może sobie pozwolić. Niestety także i teatr jest drogi co po części wynika z braku zainteresowania tymi wydarzeniami kulturalnymi. Mała publiczność to wyższe ceny biletów za które trzeba przecież opłacić aktorów.

Niestety musi minąć jeszcze wiele lat zanim zarobki w naszym kraju zaczną być adekwatne do kosztów życia, a każdy obywatel będzie miał równy dostęp do kultury. Póki co nie pozostaje nam nic innego jak poszukiwać atrakcyjnych ofert na zakup biletów do kina, na koncert czy do teatru.